Msgr. Fitzgerald

Right Reverend Monsignor James E. Fitzgerald

Patron of Knights of Columbus Assembly No. 2245

Round Rock, Texas

Born: March 18, 1921, Kansas City MO; Died July 25, 1975

Received K of C 1st thru 3rd Degree at Council 2776, Dalhart, TX & 4th Degree at Council 1450 Amarillo, TX on 19 May 1946

Ordained: March 10, 1949 Pontifical College, Josephinum MO, Assoc Pastor: 1947-49 Cathedral of The Sacred Heart, Amarillo, TX

Pastor: 1949-1957 St Anthony’s Dalhart, TX; Pastor 1957-1962 St Alice’s, Plainview, TX

Chaplain: Dalhart Council No 2776; Chaplain: Plainview Council No 4412

Pastor: 1962-1975 Christ The King, Lubbock, TX; Chaplain: Lubbock Council 3008

Faithful Friar: 1949-1975, Msgr Laurence J. Fitzgerald Assembly No 1101

Texas State Council Chaplain: September 1952-Jun 30, 1954

Credits: Through his efforts The Knights of Columbus History in Texas 1902-1952 was published and Recorded for Posterity.

He helped organize and was active in The Texas Conference of Churches and The Texas Catholic Conference